Utomhusmatlagning med vännerna!
Att laga mat tillsammans över öppen eld är ett trevligt och roligt sätt att umgås på. Det är upplevelse som du kan göra tillsammans med arbetskamraterna, kompisgänget, grannarna eller jubilaren.
Genom att vistas i naturen och uppleva den genom alla dina sinnen skapar du bästa förutsättningar för ett kvalitativt välbefinnande. Att laga mat tillsammans ger också en stark samhörighets känsla. Det är del i människors kulturarv, att laga mat över öppen eld och att samlas vid en måltid.
Vad blir det för mat?
Du som bokar upplevelsen har kanske önskemål vilka bas råvaror som vi skall använda, annars så kommer Gunnel ge er några förslag på rätter som vi kan laga tillsammans.
Det är enkelt, inte så krångligt och kravfyllt om alla hjälps åt. Vi kommer använda härproducerade råvaror som främst kommer från våra gårdar i Halland.
Upplevelsen blir äkta och genuin när alla blir delaktiga i aktiviteten. Utifrån råvarorna skapar vi en Halländsk tre rätters middag och värdinnan/guiden Gunnel hjälper till om det behövs. Och höjdpunkten på utomhusaktiviteten är att ni tillsammans äter och njuter av tre rätters middag. ev. starka drycker får du ta med själv. Vi kommer att tillbringa 4-5 tim på em eller kvällen på vår härliga lägerplats vid ån Ätran.
Bokningsbart nästan hela året och kontakta gärna Gunnel på telefon 0346-341 50 om du vill veta mer om utomhusmatlagningen.
Pris 450:- per person inkl. moms vid gruppstorlek 6 – 12 personer.
minipris 2700:- för aktiviteten.
Kontakt
Gunnel Kullander
Gällareds Bed & Breakfast – härligt nära Ullared!
Gällared 710, 310 60 Ullared
E-post: gunnel.kullander@bredband.net
Telefon/Mobil: 0346-341 50, 070-638 41 50
Läs mer på http://www.gallared.com
KARTA




















































